0723385215

משרד ראשי: בני ברק. סניפים נוספים: חיפה, ירושלים ובאר שבע

אנו מספקים שירות ייצוג משפטי וליווי בהסכמי ההתקשרות שבין הרשתות לזכיינים.

ניתן ליצור קשר גם בטלפון: 0723385215
*
*

בחירת עסק

בחירת עסק

בישראל פועלים כחצי מיליון עסקים, ומדי שנה נפתחים עוד כ-50,000 (כמו גם נסגרים כמה עשרות אלפי עסקים). לא מעט בני אדם, ובעיקר אלה היזמים באופיים, מבקשים להיות בעלי עסק ובדרך זו להביא לידי ביטוי את יכולותיהם ואת תפישת עולמם – ובאופן טבעי בחירת עסק מתאים היא השלב הראשון, ובעצם החשוב ביותר, למימוש השאיפה הנ"ל.

בחירת העסק האידיאלי כוללת 2 מרכיבים: ראשית, תחום הפעילות, ובאופן טבעי מומלץ בחום לתת עדיפות לכזה שקרוב ללבכם ושיש לכם כישורים ויכולות שרלוונטיים לגביו; ושנית, סוג העסק, שאותו ניתן לבחור מבין 3 חלופות – עסק חדש לגמרי שמוקם ע"י היזם, עסק קיים שמוצע למכירה ע"י בעליו הנוכחיים ועסק בתנאי זיכיון מטעם אחת הרשתות שפועלות בקונספט זה.

היתרונות והחסרונות של כל סוג עסק

הפעלת עסק בתנאי זיכיון מקנה ליזם שני יתרונות משמעותיים: כשהעסק הוא חלק מרשת פעילה, וסביר להניח מצליחה (אם כי כמובן שיש לבחון זאת ביסודיות), ישנו בסיס איתן להצלחה. הבסיס כולל הן את הידע שנצבר ברשת לגבי תפעול אופטימלי ורשימת המוצרים שיש להם ביקוש נרחב, והן את עוצמת המותג הקיים שמושך אליו לקוחות רבים גם אם הסניף הספציפי חדש וטרם הוכיח את עצמו.

החיסרון העיקרי של זכיינות הוא הצורך להתחלק בהכנסות עם הרשת, וזאת בנוסף לתשלום עבור הזיכיון עצמו (סכום שנע בדרך כלל בין 100,000 ₪ ל-250,000 ₪) שכמובן מתווסף לעלות הקמת הסניף. עוד חיסרון של בחירת עסק בתנאי זיכיון הוא המחויבות לכללי הרשת ולנהלי העבודה בה, ובפרט במקרים שבהם נחתם חוזה דרקוני שכובל את היזם לרשת ומקשה עליו להתנהל בהתאם לתפישתו העסקית ו/או להיפרד מהרשת.

פתיחת עסק חדש מבטיחה חופש פעולה נרחב ליזם, הן בשלב ההקמה והן בשלב התפעול השוטף, אבל מצד שני גם רמת אי הוודאות גבוהה והסטטיסטיקה היא לרעתו. קניית עסק חי טומנת בחובה אף היא בסיס איתן, כל עוד מדובר בעסק יציב שנהנה ממוניטין חיוביים. יחד עם זאת כדאי לקחת בחשבון שלא תמיד קל לשנות התנהלות עסק פעיל, ובכל מקרה חשוב לוודא שחוזה הקנייה משקף את כל האינטרסים שלכם ומונע מצבים שעלולים להזיק לכם.