0723385215

משרד ראשי: בני ברק. סניפים נוספים: חיפה, ירושלים ובאר שבע

אנו מספקים שירות ייצוג משפטי וליווי בהסכמי ההתקשרות שבין הרשתות לזכיינים.

ניתן ליצור קשר גם בטלפון: 0723385215
*
*

קניין רוחני למכירה

קניין רוחני למכירה

קניין רוחני למכירה הנו מונח כללי העוסק בזכויות של אדם יוצר הקונספט, הרעיון- כל דבר שאינו מוחשי. כיום תחום זה מאוד מפותח אך יחד עם זאת התחום עדיין נוטה להישאר מעורפל. השורה התחתונה היא שלא ניתן להשתמש בקניין רוחני מבלי שיהיה האישור של בעליו המקוריים, ועל כן גם אם לא מדובר בחפץ מוחשי, אם הליך הרכישה לא נעשה כראוי, יהיה מדובר בהאשמת גניבה. על כן כאשר מבקשים לאמץ רעיון קיים, (קרי עסק פעיל), יש לרכוש אותו כהלכה.

משמעות
לפני שניגע במכירה של קניין רוחני יש להבין מהו קניין רוחני ומהן המשמעויות. ראשית יש לומר שמדובר במשאב בלתי מוחשי והוא מיוחס להמצאות שקשורת לקונספט, שיטות ייצור ועוד. אם נחזור אל תחום הזכיינות נמצא שעסק כולל לא מעט קניין רוחני- הוא כולל רעיון, שיטת ייצור שפותחה לאורך זמן, לוגו שמזוהה עם העסק, אופן הגשה, עיצוב החלל, אופן השירות וכדומה.

מגנב לזכיין
על כן כאשר אדם מבקש להיות זכיין של עסק מסוים, הוא בעצם קונה במובן כלשהו את הקניין הרוחני ומהצד השני המזכה מציע את הקניין הרוחני שלו למכירה. כיוון שבזכיינות לא קונים בהכרח מוצר מוחשי, מדובר על רכישת קניין רוחני ועל כן לא ניתן למצוא עסקים חוקיים שמשתמשים בלוגו של מתחרה, ומי שעושה זאת באופן חוקי ייחשב כזכיין. על מנת לעבור מגנב של קניין רוחני לזכיין חוקי יש לחתום על חוזה. על מנת שהחוזה ייערך כהלכה יש צורך לערב עורך דין שמומחה לתחום וזאת על מנת ששני הצדדיים, הן המזכה והן הזכיין, לא ייצאו מופסדים ושיתוף הפעולה יהיה מגובה.

ניווט מושכל
כאשר רוכשים קניין רוחני יש לוודא שהרכישה אכן מכסה את כל הצרכים. רכישה שכזו אינה כמו קנייה רגילה ולא פעם יש בה אינספור סעיפים. כך שאם קנייה של חפץ מוחשי מסתכמת במסירת הכסף עבור המוצר ובזה ההליך מסתיים, הרי שרכישה של קניין רוחני היא עסק הרבה יותר מסובך ומורכב. לסיכום קניין רוחני למכירה הנו עסק רציני ויש צורך לדעת כיצד לנווט אותו נוכן.