0723385215

משרד ראשי: בני ברק. סניפים נוספים: חיפה, ירושלים ובאר שבע

אנו מספקים שירות ייצוג משפטי וליווי בהסכמי ההתקשרות שבין הרשתות לזכיינים.

ניתן ליצור קשר גם בטלפון: 0723385215
*
*

הפרה וביטול של חוזה זיכיון

הפרה וביטול של חוזה זיכיון

היחסים בין מעניק זיכיון לזכיין דומים במובן מסוים לחתונה – וכפי שזוגיות עלולה לעלות על שרטון, כך גם עסקת זכיינות. בהתאם לשני הצדדים יש אינטרס לכלול בכל חוזה זיכיון תנאים לגבי הפרת החוזה, כולל פיצוי מוסכם אם אכן מתרחשת הפרה שכזו, וכן אופציה לביטול החוזה.

באופן טבעי גם מעניק הזיכיון, כלומר הרשת, וגם הזכיין, מעדיפים חופש פעולה נרחב ככל האפשר לעצמם ובמקביל צמצום האפשרות לביטול הזיכיון ע"י הצד השני, ועל כן גיבוש חוזה זיכיון שמייצר איזון מדויק הוא מלאכת מחשבת של ממש, כזו שרק עורך דין בעל ניסיון נרחב בתחום מסוגל לבצע.

מה נחשבת להפרה של חוזה זיכיון?

חוזה זכיינות כולל סעיפים רבים לגבי החובות של הזכיין, וזאת במטרה לשמור על אחידות רשתית ברמה הרצויה מבחינתה. בהתאם חשוב מאוד לפרט בדיוק מהי הפרה של תנאי הזיכיון, מהן הסנקציות במקרים אלה, האם על הרשת חובה לספק התראה בטרם נקיטה בסנקציות ועוד – רק חוזה שמעגן באופן ברור את הנושא ימנע אי הבנות ועוגמת נפש מיותרת.

למי מותר לבטל חוזה זיכיון?

במקרים שבהם מערכת היחסים העסקית בין הרשת לזכיין לא עולה יפה, סביר להניח שהאינטרס של שני הצדדים יהיה להיפרד, ולעשות זאת בדרך שתבטיח מינימום פגיעה בשני הצדדים.

הרשת, על-מנת לשמר את המוניטין שיצרה לעצמה, תהיה מעוניינת ברוב המקרים לשמור לעצמה את הזכות לבטל חוזה זיכיון, אולם רצוי לשמור על איזון ולאפשר גם לזכיין חופש פעולה – כאמור תוך הבטחת האינטרסים שלו ושל הרשת גם יחד.

ביטחונות

הרשת שמעניקה זיכיונות מבקשת כמובן להבטיח את זכויותיה, גם במקרה של הפרת תנאי הזיכיון או ביטול חוזה. על-מנת לעשות זאת, כולל חוזה זיכיון גם דרישה לביטחונות, ובפרט ערבות בנקאית. גם סעיף זה, כמו כל הסעיפים הנוגעים להפרה וביטול של חוזה זיכיון, פתוח למשא ומתן, כשהאינטרס של הזכיין הוא כמובן הפחתת סכום הביטחונות – סיבה טובה נוספת לשכור את שירותיו של עו"ד גיא קולן שמתמחה בזכיינות.